Czas leci nieubłaganie. Rok za rokiem, wiosna, lato, jesień, zima. Jak mawia moja mama w Sierpniu „no już zaraz będą święta” i zanim się obejrzę podkładam pod choinkę prezenty dla całej rodziny. Do magicznej liczby 30 (na ten moment ta jest dla mnie magiczna) zostały mi jeszcze 3 lata. Czas więc pomyśleć co powinienem zrobić człowiek przed wkroczeniem w wiek zaczynający się cyferką 3.

 

1. Zdobądź wykształcenie

Oczywiście jest wiele studentów po 30stce, jednak im szybciej rozprawicie się z tą sprawą tym lepiej dla Was. Istnieje druga strona medalu – decydując się na studia od razu po maturze często jest to wybór losowy. Ja mając 27 lat jestem na 2 roku zarządzania w sporcie – wybór był świadomy – czego nie można powiedzieć o zmarnowanych 5 latach na Akademii Górniczo-Hutniczej.


 

2. Pomagaj 

Na internecie jest setki ogłoszeń, akcji, eventów charytatywnych. Postaraj się raz w miesiącu wpłacić 50/100/150 zł na małe chore dziecko, osobę walczącą z rakiem, ludzi w hospicjum czy na akcję budowy studni. Czas pomyśleć o tym, że inni mają gorzej niż Ty a mała cegiełka jest w stanie zdziałać bardzo wiele. Ja pomagam – jednak muszę robić to regularnie.


 

3. Znajdź satysfakcjonującą Cię pracę

Czas już skończyć z pracą dorywczą! Znajdź pracę, która da Ci satysfakcję i możliwość rozwoju a przy tym zapewni stabilizację finansową. Pamiętaj, że osiągając 30 lat fajnie byłoby mieć jednak coś wpisane w CV.

 


 

4. Przebiegnij maraton

No albo przynajmniej pół maraton czyli 21,097 km. Satysfakcja gwarantowana, samoocena wędruje ku górze a wszyscy znajomi mają Cię za boga. Każdy jest w stanie zrealizować ten punkt, wystarczy trochę samozaparcia. Z własnego doświadczenia powiem tyle – naprawdę warto!


 

5. Zjedz coś szalonego

Może określenie „szalone”, mówiąc o jedzeniu, nie jest zbyt poprawne jednak pasuje mi w 100%. Raz się żyje. Pająk, skorpion, larwy chrząszczy, świerszcze, wąż – to wszystko podobno jest jadalne. Moje szaleństwo zakończyło się na razie na ślimakach i żabie, tak więc szeroki wachlarz możliwości jeszcze przede mną.


 

 

6. Zafunduj sobie coś bardzo drogiego

No dobra… nie musi to być od razu luksusowy jacht 🙂 ale drogi zegarek już brzmi całkiem realnie czy dla Pań droga torebka od projektanta. Ja jednak dalej zbieram na jacht więc sprawa jeszcze otwarta 🙂


 

 

 

7. Przeczytaj lektury z czasów szkolnych

Lektura – najgorsze zło! Zmieniło mi się to w drugiej klasie liceum i naprawdę polubiłem czytać lektury. Zaległości z podstawówki i gimnazjum jednak zostało bardzo dużo i czas najwyższy zapoznać się do końca z Wokulskim, dziećmi z Bullerbyn czy historią Raskolnikowa. Oczywiście większość lektur przeczytałem -jednak przed 30-stką wypadałoby znać przynajmniej 90% lektur obowiązujących w szkołach.


 

8. Idź na randkę w ciemno

Oczywiście jak jesteś singlem! Spotkaj się z kimś kto o Tobie nie wie nic, wtedy możesz pozwolić sobie na bycie kim zechcesz – przecież i tak już się nie zobaczycie …

 


 

9. Zalicz koncert Twojego ulubionego artysty

Każdy z nas ma ulubionego wykonawce czy zespół. Naprawdę warto wydać każde pieniące aby posłuchać swojego idola na żywo. Youtube czy radio to zupełnie co innego niż emocje przeżywane pod sceną. Ja już mam to za sobą <3 Dziękuje Natalia za prezent kilka lat temu <3


 

10. Wypij wino, które jest starsze od Ciebie

Nigdy nie myślałem o tym wcześniej, ale musi być to fantastyczne przeżycie – wypić wino, które zostało zakorkowane zanim przyszedłem na świat. Pytanie tylko czy będzie to smaczne? Raz można zaryzykować


 

 

11. Podróżuj autostopem

Raz się żyje! Bierz walizkę, przyjaciela, obierzcie sobie cel podróży i w drogę! Nie planujcie daty przyjazdu do wybranego miejsca – autostopem nie da się nic zaplanować. Po 30stce sobie polatasz samolotami – teraz czas na wyzwania i zabawę! Ja miałem okazję łapać stopa z Katowic do Krakowa hahaha


 

12. Zasadź drzewo

Wydaje się śmieszne i banalne jednak czy wyobrażacie sobie to drzewo za 20-30-50 lat? Będziecie mogli wtedy popatrzeć na nie i przypomnieć dzień, w którym zostało posadzone. Uważam ten punkt za jeden z tych, które zrealizuje jeszcze w przeciągu najbliższego miesiąca. Genialny pomysł!


 

13. Skocz ze spadochronem

Moje marzenie! Cały czas czekam na zrealizowanie go i chyba zrobię to własnie w dniu 30 urodzin. Dawka adrenaliny na 5 sekund przed skokiem musi być ogromna – bardzo bardzo bardzo chcę!

 


 

14. Zamieszkaj zagranicą 

Pomieszkaj w innym kraju minimum 3-4 miesiące. Poznaj inną kulturę i zwyczaje. Po co? Wtedy docenisz to co masz, kim jesteś, jak jesteś wychowany/wychowana lub najdą Cię refleksję na zmianę tego co było do tej pory w Twoim życiu. Podróże kształcą a mieszkanie w innym Państwie daje wielkie refleksje – polecam!


 

15. Idź do wróżki

Mam małe obawy przed tym – ale chyba się zdecyduje. Wszystko zależy od nastawienia do tego co się usłyszy. Potraktowałbym to raczej luźno ale kto wie jak zareaguje na informacje o mojej przyszłości? Mimo wszystko na pewno jest to punkt warty przemyślenia.


 

16. Weź udział w dużym wydarzeniu sportowym

Tak samo jak w przypadku koncertu – emocje na stadionie sportowym to zupełnie co innego jak te przed telewizorem. Tysiące kibiców, krzyk, adrenalina, kontakt z zawodnikami to to, co trzeba przeżyć nawet jak nie jest się wielkim fanem sportu. Ja odhaczyłem już finał Wimbledonu z udziałem Radwańskiej, otwarcie MŚ w Siatkówce i kilka innych dużych imprez – bajka!


 

17. Kochaj się w nietypowym miejscu

Tutaj wszelkie wybory pozostawiam Twojej wyobraźni. Jesteśmy młodzi wiec nie ma żadnych pohamować, po trzydziestce dalej wracajcie do tego punktu raz na czas 🙂 trochę fantazji, koniec z nudą 🙂


 

 

18. Poleć balonem

Nie chodzi mi o lot balonem, który przywiązany jest liną do ziemi (tak jak to bywało w Krakowie). Mam na myśli prawdziwy lot balonem. Jestem bardzo ciekawy jak to jest lecieć w inny sposób niż samolotem, kiedy czujesz tą wysokość, czujesz wiatr i na pewno buja jak na morzu. Musi być to niesamowite!


 

19. Leć do raju

Zwiedzanie ma swoje uroki, siedzenie w kurorcie nad basenem również ale przed 30stką musisz odwiedzić prawdziwy raj. Nie patrz na pieniądze, one raz są raz ich nie ma – leć w miejsce gdzie piasek jest śnieżno biały, woda lazurowa, nie ma ludzi a jedynym towarzyszem jest różowy flaming ewentualnie drink i hamak – należą Ci się takie wakacje!


 

20. Obejrzyj klasyki 

W pewnym wieku nie wypada nie znać Foresta Gumpa czy Ojca Chrzestnego dlatego na spokojnie siadamy i nadrabiamy zaległości z top 100 na filmwebie. Nigdy nie wiesz kiedy przyda Ci się ta wiedza, na spotkaniu biznesowym czy imprezie – tak czy siak – do wykonania!


 

 

21. Zostań gwiazdą karaoke

Potrafisz czy nie potrafisz śpiewać – nie ważne! Bierz mikrofon i daj się ponieść muzyce, niekoniecznie pamiętając o tekście i czystości dźwięku. Wstydzisz się? Jedna czysta pomoże przełamać wszystkie bariery, niech zapamiętają Twój występ na lata… mój ja pamiętać będę do końca życia, mam nadzieje, że znajomi już zapomnieli


 

22. Kup mieszkanie

Sprawa dosyć poważna ale czy liczba 30 nie jest na tyle poważna, żeby wyprowadzić się od rodziców lub przestać wynajmować mieszkanie z kumplem lub koleżanką? Własne mieszkanie na pewno upewni Cię w tym, że bardzo dobrze ogarniasz swoje sprawy i jesteś niezależny/niezależna.


 

23. Zanurkuj

Świat jest taki piękny, że nie warto ograniczać się do gór, lasów czy jezior. Zanurkuj w miejscu gdzie zwierzęta podwodne będą na wyciągnięcie ręki – no może lepiej unikać rekinów 🙂 Nie zawsze musi to być nurkowanie z butlą i schodzenie na duże głębokości, są miejsca gdzie wystarczy maska z rurką i jesteśmy w podwodnym raju.


 

24. Idź na całość!

Hazard uzależnia, trzeba o tym pamiętać, jednak musisz pozwolić sobie chociaż raz na totalne szaleństwo w kasynie. Jeżeli masz trochę szczęścia może uda Ci się wyjść z jakąś fajną wygraną – jednak jest to mało prawdopodobne, mimo wszystko nie żałuj pieniędzy i idź na całość!


 

25. Przejedź się na ekstremalnej kolejce górskiej

Kiedyś to było marzenie a teraz masz lęki? Przełam je! Najwyżej zamkniesz oczy czy w najgorszym wypadku zwymiotujesz… ale jest też szansa, że spodoba Ci się tak bardzo, że pokochasz tego rodzaju adrenalinę! Mamy teraz w Polsce naprawdę fajny park rozrywki – tak więc wytłumaczenia już nie ma, że trzeba jechać zagranicę by skorzystać z tego rodzaju atrakcji.


 

26. Spłać wszystkie długi 

Po co wchodzić w nowy etap z minusem na koncie. Oczywiście jeżeli zrealizowaliście plan z kupnem mieszkania i potrzebny był do tego kredyt to ciężko będzie spłacić go przed trzydziestką. Spłać jednak mame, siostrę, małe kredyty czy karty kredytowe! I zacznij zadłużać się na nowo hahah 🙂


 

27. Idź na plażę nudystów

Rozbierz się i korzystaj z opalania całkowicie nago. Jeżeli wstydzisz się takich miejsc to zrób to tym bardziej! Przed 30stką należy przełamać wszystkie lęki, obawy, skrępowania i inne rzeczy, które ograniczają Cię i sprawiają, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić! A to tylko golizna nic nadzwyczajnego…


 

 

28. Kup karnet na siłownie i …

… i korzystaj z niego! Przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 6 miesięcy. Jednorazowe wejścia czy jeden karnet na miesiąc a potem przerwa na kilka następnych nie zrobią z Ciebie wysportowanego faceta czy zgrabnej dziewczyny – UWAGA – Zakup karnetu nie gwarantuje sukcesu – trzeba jeszcze na tą siłownie chodzić.


 

 

29. Zrób komuś niespodziankę

Nie chodzi tutaj o niespodziankę jaką może zrobić każdy – wysil się i spraw aby Twoja niespodzianka została zapamiętana przez zaskoczoną osobę na całe życie. Sprawianie bliskim radości jest największym szczęściem jakie może być – jeżeli jeszcze nie macie zaliczonego tego punktu to do dzieła!


 

 

30. Przejedź się kabrioletem

Chowamy dach, autostrada, wiatr we włosach … no ciekawy jestem czy to jest aż taki super fun 🙂

 


 

 

31. Zobacz wulkan i wodospad

Na własne oczy a nie w internecie. Spotkanie z przyrodą to przeżycia tak długo zapadające w pamięć a spotkanie z taką przyrodą to przeżycie do końca naszych dni! O wodospad zdecydowanie łatwiej jednak pofatygujmy się i zobaczmy naprawdę wielką moc spadającej wody. Wulkan? To zadanie zapewne wymagające większej logistyki ale dla chcącego nic trudnego – WARTO !


 

 

Rzeczy, które należałoby zrobić przed 30 mógłbym wypisać jeszcze kolejne 31 – jednak coś po trzydziestce też trzeba robić 😀 Ile zrealizowaliście z wymienionych powyżej punktów? A może macie jakieś inne punkty, które są na Waszej liście? Dajcie znać 🙂